نوشته های من !

راجع به تجربه های شخصی از دنیای برنامه نویسی می نویسم، یا از روزمرگی هام …
آینده در عینک گوگل ؟
نویسنده:
۲۷ خرداد ۹۳

Google Glass - عینک گوگل

این عینک پروژه شرکت گوگل است که در آپریل سال ۲۰۱۲ معرفی شد و اکنون بعد از دو سال در تاریخ ۱۵ آپریل ۲۰۱۴ برای اولین بار در آمریکا و با قیمت ۱۵۰۰ دلار فقط برای یک روز در معرض فروش عمومی قرار گرفت.
در طی دو سال گذشته این عینک با ارسال دعوتنامه برای اشخاص خاص از طرف شرکت گوگل در اختیار گروهی قرار میگرفت. هدف از این اقدام آزمایش این عینک و رفع خطاهای احتمالی بوده و هست.
و اما این عینک چه کارهایی میتواند انجام دهد ؟
این عینک با قرار گرفتن بر روی چشم اطلاعات مورد نیاز شما ( که در گذشته برای مشاهده میبایست از گوشی همراه خود استفاده میکردید. ) پیش روی چشمان شما نمایش می دهد، از قابلیت های این عینک میشود به نمایش نقشه، پست الکترونیک، قرارهای ملاقات، وضعیت آب و هوا، بازی و همچنین عکس برداری و فیلم گرفتن اشاره نمود.
بعد از اولین انتشار عمومی این دستگاه نگرانی هاییاز طرف شهروندان ایجاد شد که میتواند موفقیت این پروژه را به کلی به خطر بیاندازد.

نقض حریم شخصی
دوربین تعبیه شده بر روی این دستگاه امکان ثبت لحظات در هر مکان را به دارنده این دستگاه به ساده ترین روش ممکن میدهد. برای مثال فیلم برداری با زدن یک دکمه و یا با دستور صوتی امکان پذیر است. اگر به عنوان یک شهروند به این قابلیت ها توجه کنید، متوجه نگرانی های ایجاد شده در زمینه امکان نقض حریم شخصی توسط این دستگاه خواهید شد. هر کسی میتواند از شما فیلم برداری کند بدون این که شما متوجه شوید.
براساس آزمایش های صورت گرفته، زمان شروع فیلم برداری صدای بیپ خفیفی شنیده می شود که ظاهرا فقط برای مالک دستگاه قابل تشخیص می باشد و همچنین صفحه عینک روشن می شود که این روشن شدن در زیر نور خورشید مشخص نمی شود و حتی در مکان های سرپوشیده تنها دلیل بر فیلم برداری نمیشود، امکان این هست که دارنده دستگاه درحال مطالعه پست الکترونیکی خود باشد. در نتیجه جواب این آزمایش مشخص است، شما نمی توانید متوجه شوید چه وقتی عینک گوگل از شما فیلم برداری می کند.
سلامت
براساس گفته یک عینک ساز استفاده طولانی مدت از این عینک منجر به بروز سردرد و اعمال فشار بر روی چشم میشود. در طی اعلام این خبر سایت بتابیت (BetaBeat.com ) با مشاور شرکت گوگل دکتر الی پلی ( Dr. Eli Peli ) مصاحبه کرد که در این مصاحبه عامل این سردرد اجبار کاربران به نگاه کردن در زاویه ای خارج از محدوده دید در زندگی عادی بیان شد.
صفحه ای که حاوی اطلاعات مورد نیاز کاربران هست، در قسمت بالا سمت راست عینک قرار دارد. زاویه هایی که در زندگی روزمره بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند شامل نگاه کردن به مستقیم و یا پایین هستند. به همین دلیل نگاه به سمت بالا برای کاربران تجربه ای نا متعارف به حساب می آید.
براساس گفته سخنگوی گوگل این فناوری جدید مانند تمام فناوری های نو ظهور نیاز به زمانی برای جا باز کردن در زندگی روزمره افراد دارد و اگر کاربران دستورالعمل های گوگل را به درستی رعایت نمایند طی مدت یک هفته به این زاویه دید عادت خواهند کرد و البته این دستگاه برای استفاده های کوتاه مدت طراحی شده و استفاده طولانی مدت برای مشاهده فیلم و یا مطالعه کتاب نادرست است.
در مجموع عینک گوگل یک تکنولوژی نو ظهور هست و زمان زیادی نیاز دارد تا مشخص شود می تواند وارد زندگی روزمره ما شود یا خیر. اما برخی از قابلیت های این عینک نشان دهنده آن است که جدای از امکان ورود این عینک به زندگی ما، این عینک اجازه ورود به بسیاری از مکان های عمومی را نخواهد داشت.
برای مثال شما می توانید با استفاده از قابلیت پخش زنده این محصول در سینما، کنسرت و یا یک همایش شرکت کنید و دوستان شما در منزل تصویر زنده این وقایع را دریافت کنند.
اما جدای این قابلیت ها که باعث ایجاد بعضی از محدودیت ها میشود، شرکت های بزرگی به دنبال ایجاد قابلیت های جدید برای این دستگاه هستند و در صورت موفق بودن این شرکت ها دیگر حد و مرزی برای پیوند دادن زندگی روزمره شما با کامپیوتر ها وجود نخواهد داشت.
اما آیا با وجود این مشکلات و قیمت بالای این محصول آینده از آن عینک گوگل است ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *