نوشته های من !

راجع به تجربه های شخصی از دنیای برنامه نویسی می نویسم، یا از روزمرگی هام …
مشکل جدی نقض حریم شخصی در وایبر
نویسنده:
۲۷ مرداد ۹۳

مشکل جدی نقص حریم شخصی در وایبر

چند وقت پیش یک سری اتفات افتاد تا من به این نتیجه رسیدم که این مطلب رو بنویسم تا تجربه خودم رو در استفاده از وایبر و مشکلی که باهاش برخورد کردم به اشتراک بزارم.
همون طور که قطعا اکثر شما با این اسم آشنایی دارین وایبر یک نرم افزار ارتباطی هست که از طریق اینترنت کار میکنه و هزینه مکالمات رو بسیار کاهش میده، ولی بحثی که در این نرم افزارها اهمیت ویژه ای داره حفظ حریم شخصی افراد هست، به این صورت که قطعا شما به عنوان استفاده کننده دوست ندارین که عکس های ارسالی شما به دست کس دیگه ای برسه و یا عکس های شما به صورت خودکار در گوشی های دیگه ذخیره بشه.

من به شخصه وقتی داشتم داخل گوشی خودم (‌‌ Huawei Y511 ) به پوشه های وایبر که عکس دوستان وایبری من در اونجا ذخیره میشه نگاه میکردم به یک عکس نا آشنا رسیدم، این عکس بچگی شخصی بود که من نمی شناختم ولی با خودم گفتم که احتمالا این عکس یکی از دوستان بوده که در گوشی من ذخیره شده، عکس رو پاک کردم و موضوع فراموش شد تا حدود یک ماه بعد.
باز هم مشکل مشابهی اتفاق افتاد، با این تفاوت که اینبار تعداد عکس ها خیلی بیشتر بود. بعد از کلی فکر و تحقیق دیدم بعضی از این افراد دوستان دوستان من هستن و تنها وجه تشابه من با اونا شماره یک دوست مشترک در وایبر هست. شاید فکر میکنید این وجه تشابه بسیار کوچکی هست، ولی همین تشابه باعث شده بود عکس پروفایل اونها در گوشی من ذخیره بشه.
گفتم شاید مشکل از گوشی من باشه یا من نادانسته در یک گروهی عضو شده بودم که این عکس ها از گوشی من سر دراورده. برای همین شروع کردن به جستجو و مشکل خیلی بزرگتری پیدا کردم.
این لینک رو مشاهده کنین. براساس گفته این کاربر وایبر عکسی رو از گوشیش برای یکی از دوستانش ارسال کرده که قصد ارسالش رو نداشته و حتی قبل از اون هم از طریق وایبر برای کسی ارسال نشده بود.
این باگ ها برای یک سیستم ارتباطی اصلا قابل قبول نیست اون هم با این تعداد بالای کاربران، من به شخصه نمیتونستم منتظر بمونم تا شاید این باگ ها برطرف بشه، شایدم قبلا یکی از این باگ ها برای من هم اتفاق افتاده باشه و من بی خبر باشم.
به هرحال این دلایل برای من کافی هست تا دیگه از این نرم افزار استفاده نکنم. به درود وایبر.

یک پیام برای مشکل جدی نقض حریم شخصی در وایبر

  1. بله ظاهرا امنیت وایبر ضعیفه. قبلا توی سایت برنامه نویس هم یک اکسپلویت مانندی رو برای اگر یادم باشه فعال کردنش با هر شماره دلخواه درج کرده بودن که ضعفش بخاطر ضعف برنامه نویسی سمت سرور اون بود.
    یک مسئله ای که درمورد این نرم افزارها باید توجه کرد اینکه اینها نسبتا سریع و با عجله نوشته میشن شاید یکی از دلایلش هم گسترش و موفقیت سریع اونا باشه که تعداد کاربران و میزان اهمیت اونا ظرف مدت کوتاهی یهو خیلی زیاد میشه که برنامه نویسان باید در این مدت سریعا این افزایش رو مدیریت کنن به هر بهایی وگرنه بازار و شانس موفقیت خودشون رو از دست میدن. ضمنا کلا مباحث امنیت در برنامه نویسی موبایل نسبت به PC جدیدتره و کمتر بهش توجه شده حتی بنظر بنده دلایل کافی وجود داره و طبیعی است که برنامه نویسانش هم سواد و دقت کمتری در این امور داشته باشن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *